Pazarlama ve Markalaşma Projesi Kapsamında Rusya’da İncelemeler Yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Esnaf ve Sanatkârlara Yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi kapsamında 14-18 Mayıs 2018 tarihlerinde Rusya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete Genel Müdürlüğümüzde görevli Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı Pelin ÖRTEN DEMİRCİ ile projeye danışmanlık hizmeti veren Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfından (TEPAV) Proje Yöneticisi Şenay AKYILDIZ katılım sağladı.

Proje kapsamında yer alan beş sektörden biri olan makine ve aksamları sektörü özelinde düzenlenen ziyarette Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg kentlerinde çeşitli temaslarda bulunuldu.

Moskova kentinde T.C. Moskova Elçi-Müsteşarı Sayın Cenk URAZ ziyaret edildi. Ayrıca T.C. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile görüşüldü. 14-18 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen Metallo Obrabotka 19. Metal İşleme Endüstirisi Fuarı ziyaret edilerek çeşitli firmalarla görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Sivil Toplum Örgütü olan OPORA Russia, Rusya’da Bugün adlı ekonomi ve finansman dergisinin Genel Müdürü, Rus-Türk İş Adamları Birliği, Rusya-Türkiye İş Konseyi ve Rus Sanayicileri ve Girişimcileri Birliği ile görüşüldü.

St. Petersburg kentinde T.C. St. Petersburg Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği ziyaret edildi. Ayrıca Leningrad Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odası, St. Petersburg Girişimcilik ve Tüketici Pazarı Geliştirme Komitesi, St. Petersburg Küme Geliştirme Merkezi ve St. Petersburg İş Geliştirme Kurumu ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Bu temaslarda esnaf ve sanatkârların markalaşma, tasarım, pazarlama ve ihracat yapma gibi konulardaki potansiyellerini artırmak adına ülkemizde ve Rusya’da uygulanan politikalar hakkında istişareler yapıldı, ihracatçı firmaların tecrübeleri dinlendi.