Pazarlama ve Markalaşma Projesi Kapsamında Katar’da İncelemeler Yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Esnaf ve Sanatkârlara Yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi kapsamında 30.04.2018-04.05.2018 tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete Genel Müdürlüğümüzde görevli Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı Seda KILIÇ ile projeye danışmanlık hizmeti veren Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfından (TEPAV) Ayşegül DÜŞÜNDERE katılım sağladı.

Proje kapsamında; esnaf ve sanatkârların ihracat potansiyellerinin olduğu Makine ve Aksamları, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Mobilya, Mücevherat ve Deri ve Deri Mamulleri sektörleri özelinde incelemelerde bulunuldu.

Ziyaret kapsamında; T.C. Katar Büyükelçisi Sayın Fikret ÖZER ziyaret edildi. Ardından Ticaret Müşaviri Burak GÜREŞCİ ile görüşüldü. Ayrıca, Hatay’da mobilya imal, onarım ve ticareti mesleği ile faaliyet gösterirken faaliyetlerini Doha’ya taşıyan esnaf ve sanatkâr Mecdi KARA ile atölyesinde mülakat gerçekleştirildi. Ayrıca, yine mobilyacılık mesleği kapsamında; NABCO Furniture Center (NABCO Mobilya Merkezi) ziyaret edildi. Ziyaretin ikinci gününde; Katar Ekonomi Bakanlığı, Public Works Authority (Kamu İşleri Kurumu), Gulfcrafts şirketi ve Katar Ticaret Odası ile görüşmeler gerçekleştirildi. Daha sonra, Souq Wakif esnaf çarşısı yönetimi ve Katar Kalkınma Bankası (QDB) ile görüşülerek mevcut yönetim ve destek sistemleri ile ilgili bilgi alındı. Ziyaretin son gününde ise; Doha’daki esnaf çarşısı ve ayrıca kuyumcular çarşısı incelendi. Son olarak ise; PTT A.Ş. ile Katar Posta Teşkilatı arasında yapılan e-ticaret İşbirliği Protokolü çerçevesinde kurulan www.turkishsouq.qa isimli e-ticaret platformu ile ilgili bilgi almak üzere Katar Posta Teşkilatı yetkilileri ile görüşüldü. Bu ziyarette ayrıca, bu e-ticaret platformu aracılığıyla Katar’a ulaşan “Turkish Souq” etiketli ürünler incelendi.

Bu temaslarda esnaf ve sanatkârların markalaşma, tasarım, pazarlama ve ihracat yapma gibi konulardaki potansiyellerini artırmak adına ülkemizde ve Katar’da uygulanan politikalar hakkında detaylı görüşmeler gerçekleştirildi.