Pazarlama ve Markalaşma Projesi Kapsamında İtalya’da İncelemeler Yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Esnaf ve Sanatkârlara Yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi kapsamında 16-20 Nisan 2018 tarihlerinde İtalya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete Genel Müdürlüğümüzde görevli Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcısı Anıl Durmuş ile projeye danışmanlık hizmeti veren Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfından (TEPAV) Proje Yöneticisi Şenay Akyıldız katılım sağladı.

Proje kapsamında yer alan beş sektörden biri olan mobilyacılık sektörü özelinde düzenlenen ziyarette İtalya’nın Roma ve Milano kentlerinde çeşitli temaslarda bulunuldu.
 

Roma kentinde T.C. Roma Büyükelçisi Sayın Murat Salim Esenli ziyaret edildi. Ayrıca Roma Ticaret Müşavirliği, Roma Belediyesi Sanat Okulu, Corfartigianato (İtalya Sanatkâr ve KOBİ’ler Konfederasyonu), Tasarım Meslek Lisesi ziyaret edildi.
Milano kentinde ise Milano Ticaret Ataşeliği, Salone Del Mobile (Uluslararası Mobilya Fuarı), Instituto Marangoni (Tasarım Okulu), fuara katılan Türk firmaları ve fuar organizasyonunu yapan firmayla görüşmeler gerçekleştirildi.

Bu temaslarda esnaf ve sanatkârların markalaşma, tasarım, pazarlama ve ihracat yapma gibi konulardaki potansiyellerini artırmak adına ülkemizde ve İtalya’da uygulanan politikalar hakkında istişareler yapıldı, ihracatçı firmaların tecrübeleri dinlendi.