Pazarlama ve Markalaşma Projesi Kapsamında Çin Halk Cumhuriyetinde İncelemeler Yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Esnaf ve Sanatkârlara Yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi kapsamında 19-23 Mart 2018 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarete Genel Müdürlüğümüzde görevli Gümrük ve Ticaret Uzmanı Burhan Aydın ile projeye danışmanlık hizmeti veren Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfından (TEPAV) Proje Yöneticisi Şenay Akyıldız katılım sağladı.

Proje kapsamında yer alan beş sektörden biri olan mobilyacılık sektörü özelinde düzenlenen ziyarette Çin Halk Cumhuriyetinin Guangzhou, Foshan ve Pekin kentlerinde çeşitli temaslarda bulunuldu.

Guangzhou kentinde Çin Uluslararası Mobilyacılık Fuarı ziyaret edildi. Altı binin üzerinde firmanın stant açtığı ve 250 binin üzerinde ziyaretçisi bulunan fuar, mobilyacılık sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarından biri olma niteliğini taşımaktadır. Ülkemizin bu yıl milli katılım düzenlediği fuara yapılan ziyaret sırasında yerli ve yabancı fuar katılımcıları ile fuar organizatörleri ile bir araya gelinmiştir. Önemli bir mobilya imalat ve satış bölgesi olan Foshan kentinde ise mobilya imalathaneleri ile mobilya satışı yapılan pazarlar ve AVM’ler ziyaret edilmiştir. Pekin’de de inceleme ve araştırma faaliyetlerini sürdüren proje ekibi programını Pekin Büyükelçisi Sayın Abdulkadir Emin Önen’i ziyaret ederek tamamlamıştır.

Bu temaslarda esnaf ve sanatkârların markalaşma, tasarım, pazarlama ve ihracat yapma gibi konulardaki potansiyellerini artırmak adına ülkemizde ve Çin’de uygulanan politikalar hakkında istişareler yapılmış, ihracatçı firmaların tecrübeleri dinlenmiştir.