Genel Müdürlüğümüzce Balıkesir Üniversitesi'nde Ahilik Paneli düzenlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü’ nün organize ettiği iki günlük Balıkesir programı, 29.03.2018 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih ÇİFCİ’ nin teşrifleriyle Balıkesir esnafına bilgi vermek gelişimine katkı sağlamak amacıyla Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı ile başladı. Programın ikinci gününde, Ahilik değerlerinin yaşatılması ve gençlerimize bu kültürün anlatılması amacıyla düzenlenen Balıkesir Üniversitesinde Ahilik Panelleri’ nin beşincisi gerçekleştirildi.

Öğrenciler tarafından yoğun ilgi gösterilen panel, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdür Necmettin ERKAN ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR’ in açılış konuşmalarıyla başladı. Panelin moderatörlüğünü Fen- Edebiyat Fakültesi Türk DiliEdebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali DUYMAZ yaptı. Panelistler Doç. Dr. Ahmet KÖÇ ve Dr. Öğr. Üy. Satı KUMARTAŞLIOĞLU sırasıyla; “Osmanlı Dini ve Ahlaki Hayatında Ahilik” ile “Ahilik ve Kültürümüzdeki Yeri” konularında katılımcılara bilgi verdi.

Panelin söyleşi bölümünde ise Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rona YIRCALI, ticari hayata ilişkin tecrübelerini üniversite öğrencileri ile paylaştı. Öğrenciler merak ettikleri konuları YIRCALI’ya yöneltme şansı buldular.

Panel sonunda konuşmacılara Ahilik Ansiklopedisi ve Ahilik Şilti takdim edildi. Ayrıca panele katılım sağlayan tüm öğrencilere Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ahiname Dergisi ve küçük hediyeler verildi.