ESNAF VE SANATKARLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

26. Ahilik Haftası Kutlamaları 23-28 Eylül Tarihleri Arasında Kırşehir'de Gerçekleştirilmiştir“Kardeşlik, Doğruluk ve Dayanışmaya Davet” sloganıyla yola çıkılan 26. Ahilik Haftası 23-28 Eylül tarihleri arasında Kırşehir merkez olmak üzere tüm yurtta büyük coşku ve heyecanla kutlanmıştır.  Ahilik Haftası süresince kutlamaların merkezi olan Kırşehir, Türkiye’nin dört bir yanından pek çok siyasetçi, işadamı, akademisyen, sanatçı ve zanaatkârı ağırlamış ve tüm Türkiye’ye kardeşlik, dostluk ve dayanışma mesajları göndermiştir. Ahi Evran-ı Veli’nin Anadolu coğrafyasından tüm dünyaya armağan ettiği ilim ve felsefe konferans ve panellerde tartışılırken savunduğu değerler sosyal etkinlikler yoluyla tüm halkımıza hatırlatılmıştır.

Kırşehirli vatandaşlarımız, kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen mehteran bölüğü konseri, yörelerimize özgü halk oyunları, kılıç kalkan gösterisi gibi Türk kültürünün vazgeçilmez motiflerinin yanı sıra Gürcistan ve Ukrayna’dan gelen halkoyunları ekiplerinin kendilerine özgü kültürlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Bunun yanında Uğur Işılak ve Fatih Kısaparmak konserleri büyük beğeni toplamıştır.

Çocuklar ile gençler de kutlama etkinlikleri çerçevesinde unutulmamış, çocuklarımız ve gençlerimize yönelik tiyatro oyunu, bisiklet turu, mangala ve satranç turnuvası gibi aktivitelerin yanı sıra şiir, resim, öykü ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiştir.

Kutlamaların en önemli etkinliklerinden bir tanesi olan Ahi Sokağı yine Türkiye’nin dört bir yanından zanaatkârları buluşturmuş ve bu ustaların elinden çıkan eserler Kırşehir halkının ve katılımcıların beğenisine sunulmuştur.

Ahilik felsefesinin temellerinden olan “eli açık olma” düsturunu hatırlatmak gayesiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta boyunca halkımıza Ahi Pilavı ve helvası ikram edilmiştir.

Hafta boyunca gerçekleştirilen etkinlik ve anma programları çerçevesinde Ahi Evran-ı Veli’nin eşsiz mirasının günümüze ve gelecek kuşaklara ulaştırılması sorumluluğu bir nebze de olsa yerine getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca sosyal ve kültürel yönü ağır basan etkinlikler sayesinde kardeşlik, doğruluk ve dayanışma duygularını güçlendirmek ve toplumsal barışımıza katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Zira Ahilik Kültürünün esnaf ve sanatkârlara yol göstermesinin ötesinde tüm insanlığa yol gösterecek ve dünya barışına katkıda bulunacak evrensel değerlere sahip olduğuna inanmaktayız. Üstelik millet olarak bu değerleri ulusal boyuttan uluslararası boyuta taşımamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle esnaf ve sanatkârlarımızın meşalesini taşıdığı Ahilik kültürünün toplumun tüm kesimlerine tanıtılmasında Ahilik Haftası Kutlamaları çok önemli bir rol üstlenmiş bulunmaktadır.

23-28 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 26. Ahilik Haftası Kutlamalarına değerli halkımız çok büyük ilgi göstermiş ve tüm etkinliklere halkımız tarafından geniş çaplı bir katılım sağlanmıştır. Ayrıca kutlama programı kapsamında düzenlenen tören ve etkinlikler gerek ulusal basın gerekse yerel basın tarafından aynı ölçüde ilgi ile karşılanmıştır. Tüm katılımcılarımıza gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ederiz.

 

Fotoğraf Galerisi İçin Linke Tıklayınız.

http://esnaf.gtb.gov.tr/foto-galeri/26-ahilik-haftasi-kutlamalari