ESNAF VE SANATKARLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Esnaf ve Sanatkârlar 2023 Vizyonu Çalıştayı Yapıldı

Esnaf ve Sanatkârlar Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetlerden biri olan Esnaf ve Sanatkârlar 2023 Vizyonu Çalıştayı, 21-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Kızılcahamam’da gerçekleştirildi.
 
Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen çalıştaya; Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi ÇOLAKOĞLU, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin ERKAN, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem ŞAHİN’in yanı sıra Esnaf ve Sanatkarlar Şurası İcra Kurulu ile ESDEP Yönlendirme Kurulu üyesi kurum ve kuruluşlardan temsilciler ile farklı disiplinlerde çalışan akademisyenler katılım sağladı.
 
“Finansmana Erişimin Kolaylaştırılması”, “Meslek Kuruluşlarının Yeniden Yapılandırılması”, “Vergi ve Sosyal Güvenlik”, “Mesleki Eğitim” ve “Esnaf ve Sanatkârların Dönüşümü” oturumlarının yer aldığı çalıştayda Genel Müdürlük sunumlarının ardından katılımcıların görüşleri alınarak esnaf ve sanatkârların 2023 yılına giden yol haritası şekillendirildi.
 
Çalıştayın önemine değinen Müsteşar Yardımcısı İsmail YÜCEL; “Bu çalışma esnaf ve sanatkârlarımız için yeni hedefler koymamıza vesile olacaktır. Bakanlığımız dışında esnaf ve sanatkârımıza hizmet sunan tüm kurum ve kuruluşlar için de bir yol haritası çıkacaktır. Bu anlamıyla akademisyen hocalarımızın da değerli katkılarıyla harmanlanan bu çalışma gerek esnaf ve sanatkârlar camiası için gerekse de ekonomimiz için güzel gelişmelere vesile olacak önemli bir çalışmadır” dedi.
 
Çalıştaya ilişkin Genel Müdür Necmettin ERKAN ise “Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile 4. ve 5. Esnaf ve Sanatkârlar Şuraları, Esnaf Buluşmaları, Paneller ve esnaf özelinde yürüttüğümüz birçok proje neticesinde elde ettiğimiz bilgi ve deneyimler bu çalışmalarla birleştiğinde esnaf ve sanatkârlarımızı 2023 yılına hazırlayacak adımları netleştirmiş oluyoruz. Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü olarak tüm birimlerimizle bu çalıştaya odaklandık ve çıktılarını eylem planı haline getirerek ilgili tüm paydaşlarımızın istifadesine sunmak istiyoruz. Çalıştaya birbirinden değerli akademisyenlerimizin katılımı bizler için heyecan verici olmuştur. Akademisyenlerimizin katkıları, çalışmalarımıza üniversitelerimizin bilgi ve deneyimini katması açısından önemlidir” ifadesinde bulundu.
 
Çalıştay sonucunda alınan kararların, 2018-2023 yıllarını kapsayacak Esnaf ve Sanatkârlar Strateji Belgesi ve Eylem Planına temel oluşturacağı ifade edildi.