Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTCİ, Balıkesir’ de Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı’na Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı" yoğun bir katılım ile Balıkesir’ de gerçekleştirildi. Toplantıya; Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih ÇİFTCİ, Balıkesir Valisi Ersin YAZICI, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dinçer ORKAN, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin ERKAN, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi ERDEM, oda başkanları, bürokratlar ve çok sayıda esnaf ve sanatkâr iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTCİ, esnafın hak ve adalet için gerektiğinde "Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale ruhu" olmak demek olduğunu vurguladı.
 
ÇİFTCİ konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Topluma, girişimciliği öğreten, sermayeden ziyade emeğine ve sanatına güvenen, Türk ticaret hayatını ayakta tutup buna zemin oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızdır. Esnaflık yapmak, emek ve piyasa arasındaki boşluğu kapatmak, yeni iş yaratmak, mevcut işi geliştirmek, büyütmek, piyasaya yeni mal ve hizmet sunmaktır."
 
"Toplumun bel kemiği olan esnafa sağlanan destek, görülmemiş boyuta ulaştı"
 
ÇİFTCİ, esnafın kısıtlı sermayelerine karşın alın terleri ve göz nurları ile günümüz dünyasının zorlu iktisadi koşullarına uyum sağlamaya çalıştığına değinerek;
 
"Bakanlığımızın bu noktadaki rolü, toplumumuzun bel kemiğini oluşturan esnafımızın omuzlarındaki yükü bir nebze olsun azaltmaktır. Esnaf ve sanatkârlarımızın hem yuvalarının bacası tütsün hem de ekmek kapıları açık kalsın diye sağlanan kredi ve destek sistemimiz şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. 2002'de yıllık yüzde 47'nin üzerinde olan esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 4'lere, 5'lere indirdik. Sübvansiyon oranını yüzde 20'den yüzde 50-100'e çıkardık. 2002'de sadece 5 bin lira olan bu kredinin üst limitini 200 bin liraya yükselttik." dedi
 
Şubat ayı sonu itibarıyla esnaf ve sanatkâra, TESKOMB aracılığıyla ya da Halk Bankasından sağlanan destek miktarının 24 milyar lirayı aştığının ve bu kredilerden yararlanan esnaf sayısının bugün 450 binden fazla olduğunun altını çizen ÇİFTCİ,  "Yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası aracılığı ile faizsiz krediler sağladık. Terörden etkilenen esnafımıza sağlanan kredilerden tutun, onbinlerce esnaf ve sanatkârımızın faydalandığı 30 bin liralık krediye, ustalık esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerden geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafımıza sağlanan krediye, KOSGEB'in 50 bin liralık kredisinden genç girişimci esnaf ve sanatkârımıza sunulan kredilere kadar bir çok faizsiz krediyi esnaf ve sanatkarlarımızın yararına sunduk." şeklinde konuştu.

 "Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır"
 
Bakanlık ve hükümet olarak "Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır" sloganıyla yola çıktıklarını aktaran ÇİFTCİ, şunları kaydetti:
 
"29 yaşını doldurmamış genç esnaf ve sanatkârlarımız için faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmını gelir vergisinden istisna tuttuk. Ticari araç yenilemede bir sefere mahsus ulaştırma sektöründeki esnafımızdan ÖTV almadık. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8 bin Türk lirasına kadar olan kısmını Gelir Vergisinden müstesna hale getirdik. Esnaf ve sanatkârları da kapsayan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisini tamamen kaldırdık. Böylece esnaf ve sanatkârların emekli maaşlarında yüzde 10 artış gerçekleşti."
 
Ayrıca ÇİFTCİ, vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkârlara 5 puanlık indirim sağladıklarını ifade ederek, "Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef hiçbir şeklide basit usulden yararlanamazken mevzuat değişikliğiyle gerçek usulden basit usule geçiş imkanı getirdik. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslekleri vergiden muaf tuttuk. Mesleki eğitim sistemini iyileştirmeye yönelik düzenleme yaptık. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunu çıkarak esnaf ve sanatkârımızı büyük firmalara karşı koruyucu tedbirler aldık." ifadesini kullandı.
 
Bilgilendirme toplantısı kapsamında, Halkbank, KOSGEB ve TESKOMB temsilcileri tarafından esnaf ve sanatkâra verilen kredi ve desteklere dair bilgilendirici ve interaktif sunumlar gerçekleştirildi. Sunumların ardından esnaf ve sanatkârın, sunulan destekler ve krediler hakkındaki soruları cevaplandırıldı.